Kuidas õhksoojuspump töötab?

Kas olete mõelnud õhksoojuspumba soetamise peale, kuid pole lõpuni aru saanud, kuidas see seade töötab ning mis oludesse see küttelahendus sobib? Proovime omaltpoolt veidi selgust luua.

Kuidas saab õuest soojusenergia tuppa?

Õhksoojuspump või siis pikemalt õhk-õhk-soojuspump on üks soojuspumba liikidest. Selle põhiülesanne on võtta välisõhust soojusenergiat ning kanda see üle siseruumi temperatuuri tõstmiseks. See võib kõlada esmapilgul uskumatult, sest õues on ju õhk külmem kui toas. Et kütmine siiski võimalik oleks, tulevad appi seadmes ringlev gaasiline külmaine ja kompressor.

Kindlasti olete siin-seal majade fassaadidel märganud õhksoojuspumba “kasti”. See on aurusti, milles liigub välisõhust märkimisväärselt madalama temperatuuriga külmaine ja kogub endasse soojust. Aurustist liigub külmaine kompressorisse, kus ta kokku surutakse, mille tulemusel aine temperatuur veelgi tõuseb. Sealt edasi suunatakse külmaine juba toas asuvasse seadmesse, kondensaatorisse, mis kogu eelneva protsessi käigus tekitatud soojuse ruumi kütmiseks suunab. Kui kogu väärtuslik soojus on edasi antud, alandatakse külmaine rõhku ja see läheb uuele ringile.

õhksoojuspumba tööpõhimõte
Õhksoojuspumba tööpõhimõte

Lühidalt kokkuvõttes, soojuspump töötab nagu külmkapp, aga tagurpidi. Kui külmik muudab kapi sees temperatuuri väljas olevast õhust külmemaks, siis soojuspump muudab siseruumid soojemaks.

Millistesse oludesse õhksoojuspump sobib?

Õhksoojuspump kasutab lisaks välisõhu soojusenergiale ka elektrienergiat, kuid selle kulu pole suur. Näiteks kui talvekuul on keskmine välisõhu temperatuur 10 miinuskraadi, siis soojuspumba elektrikulu jääb 20-30 euro kanti. See vähemalt 4 korda soodsam võrreldes olukorraga, kus köetaks ainult elektriga.
Seetõttu peetakse soojuspumba küttetehnoloogiat keskkonnasõbralikuks ja energiasäästlikuks. Eelkõige kasutatakse ära soojusenergiat, mis juba meie ümber on.

Kui Eesti kliimas on õhksoojuspumpade peamine ülesanne kütmine, siis ei saa ära unustada ka seda, et on neid saab kasutada ka jahutajatena. Õhksoojuspump toob leevendust kuumadel suvepäevadel ning ei lase palavusel rikkuda teie toimetusi ega und.

Õhksoojuspump sobib väga erinevatesse oludesse – nii majade, korterite kui ka äripindade kütmiseks. Sonnerseil OÜ müüb ja paigaldab seadmeid, mis suudavad üksinda ära kütta kuni 150 ruutmeetrit pinda. Sageli kasutatakse õhksoojuspumpasid ka täiendava küttelahendusena, näiteks puuküttele lisaks. See annab vabaduse olla külmal talvel kodust pikemat aega ära, sest ruumi miinimumtemperatuuri aitab hoida õhksoojuspump. Et leida oma koju, suvilasse või ettevõttesse sobiv õhksoojuspumba seade, tuleb koos spetsialistiga üle vaadata kütmist vajavad ruumid ning koos välja selgitada täpsemad vajadused.

Võta meiega ühendust